Zabytkowy park przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskie Porębie dzięki staraniom miasta Szklarska Poręba i Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej został odnowiony w 2011r.  Stanowi on jedno z najciekawszych  pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym  założeń  na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Na obszarze ok.  4,5 ha zaprojektowano ponad kilometr przyrodniczych ścieżek górskich, które prowadzą zwiedzających szlakiem najciekawszych okazów flory parkowej…

To, że Sudety potrafią zaczarować nie ulega żadnej wątpliwości. Przykłady można tylko mnożyć. Niechaj jednym z nich będzie dzisiejszy Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie, położony ponad Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów, który był przez pewien czas ich ostoją w otaczającym widokiem na Karkonosze. Bracia Hauptmannowie, to przede wszystkim literaci. Gerhart Hauptmann – to młodszy brat Carla, niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1912 roku. Jego starszy brat – Carl Hauptmann, podobnie jak brat karierę literacką rozpoczął w 1893 roku. W pierwszych dramatach hołdował naturalizmowi, zadumie i filozoficznym rozważaniom.

Obaj bracia urodzili się w Szczawnie Zdroju – dzisiejszej części uzdrowiskowej Wałbrzych. Podczas jednej z wycieczek ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby schodzili ze zboczy Wysokiego Kamienia. Tam rozciągał się piękny widok na monumentalne Karkonosze. Zauroczeni miejscem podjęli decyzję o kupnie parceli i starego domu, który przebudowali i powiększyli tak, żeby zamieszkać w nim ze swoimi rodzinami.

Carl ponad domem zaprojektował Ogród, który miał stanowić miejsce mocy dla obydwu artystów. Zaprojektowane alejki wśród starodrzewu, altana i alejki tworzyły to miejsce ostają ciszy, spokoju i inspiracji w ich twórczości.

Takim miejscem jest też dziś – Ogród Ducha Gór, który jest w pewnym sensie hołdem dla Carla Hauptmanna nazywanego również Carlem Rubezahlem. Ogród jest piękny o każdej porze roku, naturalnie rosnące okazy roślin chronionych i zabytkowych drzew tworzą to miejsce niepowtarzalnym i w pełni oddają piękno Gór Izerskich i Karkonoszy.

Gdzieś tam między starymi bukami być może przechadza się Carl z Księgą Ducha Gór, dopisując nowe strony opowieści, które możesz odkryć

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.